Güncel
11 Nis 2020 10:06 Son Güncelleme: 11 Nis 2020 10:10

31 ilde 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İçişleri Bakanlığınca, bu geceden 12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta, il sınırları içinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

31 ilde 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İçişleri Bakanlığınca, bu geceden 12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta, il sınırları içinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

Sokağa çıkma yasağı hangi illeri kapsıyor?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu geceden itibaren 12 Nisan saat 24.00'e kadar Zonguldak ile büyükşehirler Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da il sınırları içinde vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı.

Valiliklere konuyla ilgili genelge de gönderildi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs ile mücadele kapsamında sosyal izolasyon temini, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirildiği belirtildi.

Bu kapsamda Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ili için şehir giriş-çıkışlarının 15 gün süreyle geçici olarak yasaklandığı hatırlatılırken, alınan tedbirlerin bulaşın yayılım hızına olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla söz konusu 31 ili kapsayacak şekilde ek tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

31 ilde sokağa çıkmak yasak

Bu kapsamda; 10 Nisan saat 00.00'dan 12 Nisan saat 00.00 arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmalarının yasaklandığı belirtildi.

Açık olacak yerler

Genelgeye göre sadece şu iş yerleri ve işletmelerin hafta sonu boyunca açık kalmasına karar verildi:

-Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri

- Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri

- Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler

- Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

- Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri

- Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

- PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri

- Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri

Yasaktan muaf olacak kişiler

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre haftasonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında tutulanlar şöyle:

- Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli ve çalışanlar

- TBMM çalışanları

- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar

- Acil çağrı merkezler çalışanları

- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar

- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar

- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar

- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları

- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunanlar

- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışanlar

- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar

- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar

Daha önceki genelgeler kapsamında düzenlenmiş olan (sağlık ve cenaze için verilen hariç) seyahat izin belgelerinin (yola çıkmış olanlar hariç) Pazartesi günü geçerli olacağı belirtildi.

Soylu'dan açıklama

Konuya ilişkin canlı yayında soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşlarımızdan talebimiz şudur, bir telaşa gerek yok. Eğer bu saatte sokakta, Türkiye’de açık olan yerler çok az olduğu için, çok doğal olarak milletimizin bir telaşı var. Ben bunu da normal karşılıyorum. Ama bu telaşa da gerek yok çünkü yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla beraber ekmek dağıtmaya çıkabilecekler. Su açık. Sadece marketler açık değil. Ama Türkiye çok uzun zamandan beri bizim evde kal çağrılarımıza uymaktadır. Zaten evde gerekli tedarikler söz konusudur. Pazar gününden sonra bu devam edecek diye bir telaş olmasın. Bazı yerlerde ve sosyal medyada böyle bir telaş söz konusu. Telaşa gerek yok. Bunu normal karşılıyorum ama yarın fırınlar açık, su yerleri açık. Marketler açık değil. Yarım saat içinde bu yoğunluk ortadan kalkar.

Marketlerde veya birtakım fırınlarda oluşturulan bu kalabalığa gerek olmadığını, herkesin sakin olması gerektiğini ifade ediyorum. Bu normal bir sokağa çıkma yasağı değil. Bunlar, bulaştan kurtulmak için ortaya konulan tedbirler."

​Soylu, 'sokağa çıkma yasağına uymayanların cezası nedir' sorusuna ise "2 ay ila 1 yıl arasında hapis cezası var. 3 bin 186 liraya kadar da para cezası söz konusu" cevabını verdi.

Soylu ayrıca, "Fırın evinin yanındaysa ekmek alabilir" dedi.

İçişleri Bakanlığı ekmek dağıtımıyla ilgili valiliklere gönderdiği talimatta, dağıtımların fırınlar, vefa destek grubu ve muhtarlar vasıtası ile gerçekleştirileceğini bildirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya'dan açıklama

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter'dan sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama yaptı.

Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

"Bu gece saat 24:00 ile 12.04.2020 Pazar günü saat 24:00 arasında; İstanbul sınırları içesindeki tüm vatandaşlarımızın, SOKAĞA ÇIKMALARI YASAKLANMIŞTIR."

Yasak öncesi marketlere akın

Sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girmesine birkaç saat kala, vatandaşlar ev ihtiyaçlarını temin edebilmek için marketlere akın etti.