Ekonomi
27 Ara 2020 11:42 Son Güncelleme: 27 Ara 2020 12:11

2021 tapu harcı ne kadar oldu? Zam geldi mi?

Tarla, arsa, arazi, ev, işyeri alım satımlarında tapuda yapılan masraflar dikkat çekiyor. 2021 tapu harcı ne kadar oldu? Yeni yılda gayrimenkul alacak olanlar tapuda ne kadar harç ödeyecek?

2021 tapu harcı ne kadar oldu? Zam geldi mi?

Gayrimenkul alım satımı sırasında ödenen tapu harcı 2021 yılında ne kadar olacak? Tapu devir işlemi sırasında ödenen harç bedeli ne kadar?

Aksi bir anlaşma yapmadıkları sürece alıcı ve satıcıların ayrı ayrı ödediği tapu harcı 2021 yılında ne kadar olacak? 2021 tapu masrafı ne kadar olacak?

Tapu harcı bedeli ödenmeden devir işlemi yapılamıyor. Bu nedenle alıcı ve satıcı taraflar için tapu harç bedelinin ne olduğu ve nasıl hesaplandığı daima merak ediliyor. 

2020 yılı tapu masrafı

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin %4'ü olarak hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak 2020 yılı için 178,50 TL döner sermaye bedeli de tahsil edilir.

Tapu harcı emlak vergisinden az olamaz

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan ediyor.

Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabiliyor ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödeme yapılıyor. 

Tapu randevusu nasıl alınır

Gayrımenkul alım satımı sırasında tapu devrinin yapılması gerekir. Tapu devir teslimi için ise önceden randevu alınmalı. Randevusuz olarak tapuda işlem yapılmamaktadır. Tapu müdürlükleri tarafından yapılacak işlemler için randevu alınabiliyor. Alo 181 Tapu ve Kadastro hattı ya da http://randevu.tkgm.gov.tr adresinden online başvuru ile randevu almak mümkün. Bu işlemde başvuru sahibine gönderilecek kısa mesaj (SMS) doğrultusunda işlem belirlenen gün ve saatte yapılabiliyor.

Tapu masrafları 2021 yılı

Gayrimenkullerin devir işlemleri ya da satışları sırasında tapuda belli oranlarda harç ödenmesi zorunlu. Alım satıma konu olan gayrimenkulün bulunduğu şehirdeki tapu dairelerinden birinde bu işlem yapılabiliyor. 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre enflasyon oranı yüzde 9.11 oldu. Bu orana göre 2021 yılında vergi, harç ve cezalara da yüzde 9.11 oranında zam gelmesi bekleniyor.

2020 yılında taşınmaz alım ve satımlarında uygulanacak olan tapu harcı tutarı 288 liradan 353 liraya yükseltilmişti. Tapu harcı döner sermaye ücretine gelen yüzde 9.11 oranındaki zam ile 385 liraya yükseltildi. 

Döner sermaye hizmet bedeli hesabı, yöresel katsayı ile hizmet bedelinin çarpılması ile yapılıyor.

2021 tapu harcı ne kadar olacak

''2021 tapu harcı ne kadar?'' sorusunun cevabı belli oldu. Hem alıcının hem de satıcının sorumluluğu olan tapu harcı, her iki taraf tarafından da ödeniyor. Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2'si oranında alınıyor.

Hesaplama örneği

Evin değeri: 400 bin TL
Tapu harcı oranı: Binde 20
Tapu harcı bedeli: 8 bin TL
Toplam ödenecek harç: 16 bin TL

Örnek tapu harcı hesaplama tablosu

Gayrimenkul Satış Fiyatı: 300 bin TL
Tapu Harcı Oranı: Binde 20
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı: 6 bin TL
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı: 12 bin TL

Gayrimenkul Satış Fiyatı: 500 bin TL
Tapu Harcı Oranı: Binde 20
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı: 10 bin TL
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı:  10 bin TL

Gayrimenkul Satış Fiyatı: 600 bin TL
Tapu Harcı Oranı: Binde 20
Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı: 12 bin TL
Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı: 12 bin TL