Ekonomi
01 Mayıs 2016 18:47 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:17

19 Mayıs için tatil planları başladı

19 mayıs'ın perşembe gelmesi bazı kesimleri sevindirdi. Tatili 4 güne çıkaranlar planlarını yaptı bile...

19 Mayıs için tatil planları başladı
Tatil planları erken başladı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, turizmde hareketlilik yaşatacak. Bu yıl 19 Mayıs'ın perşembe gününe denk gelmesi, kısa süreli tatil fırsatı yarattı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler, 1 gün izin alıp 4 gün tatil yapabilecek. Tatilciler, yurt içinde özellikle güney sahillerini tercih ediyor. Yurt dışı da bu tatilde gözde.

19 Mayıs dönemi için rezervasyonlarda Roma, Paris ve Amsterdam gibi turlar ilk sıralarda yer alıyor. Farklı yerler tercih etmek isteyenler, şatolar diyarı Transilvanya'nın da ziyaret edildiği Romanya ve Bulgaristan turlarını tercih ediyor. Son dönemde popülerliği artan bu turda kişi başına 199 eurodan başlayan fiyatlarla çok sayıda saray ve şatoları görmek mümkün oluyor. 18-22 Mayıs tarihlerinde bazı Akdeniz kıyılarında denize de girilebilen sıcaklıkların oluşması, deniz tatili yapmak isteyenlere de fırsat sağlıyor. Avrupa'nın Akdeniz sahil şeridinde bulunan Nice, Barselona ve 'Adriyatik'in İncisi' olarak anılan Montenegro bu kapsamda en çok ilgi gören destinasyonlar arasında yer alıyor. Barselona ve Nice turları 697 euro civarında bulunuyor. Dubai turları da tatilcilerin gözdeleri arasında...

Antalya'ya yılın ilk 3 aylık döneminde gelen turist sayısı yüzde 21 azaldı. Geçen yıl bu dönemde havayoluyla kente gelen turist sayısı 580 bin 736 olurken, bu yıl rakam 460 bin 753'e geriledi. İlk 3 ayda Rus pazarındaki daralma ise yüzde 79 oldu.
.