Sektörel
10 Nis 2013 07:41 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:22

137 yıllık tarihi bina lüks otele dönüşüyor!

İstanbul'un ilk apartmanlarından 137 yıllık tarihi Barnathan binası, Galata Kulesi çevresindeki ilk 5 yıldızlı süper lüks otel olacak.

137 yıllık tarihi bina lüks otele dönüşüyor!

 

Escort Computer'in kurucusu İbrahim Özer, gayrimenkul sektörüne girdi. 1987'den beri IT sektöründe faaliyet gösterirken tarihi binalara olan ilgisiyle baba mesleği müteahhitliğe soyunan İbrahim Özer'in yaklaşık 5 yıl önce kurduğu Nar Gayrimenkul, Galata'daki 137 yıllık tarihi Barnathan Apartmanı'nı otele dönüştürmeye hazırlanıyor. Galata'da 3 tarihi bina satın alarak restore edip rezidans işletmeciliğine başlayan şirket, tarihi binayı 100 odalı 5 yıldızlı süper lüks bir otele çevirecek. Nar Yatırım'ın bugüne kadar otel ve konut alanında 350-400 milyon TL satış değerine sahip projesi bulunuyor.
M2 FİYATI 4 YILDA % 100 ARTTI
Özer "Bir yılda fiyatlar yüzde 10 arttıysa, bu bölgede yüzde 20 yükseldi. 4 sene önce 3 bin dolarken bugün 6 bin dolar. 3 yıl sonra da 10 bin doları görmesini bekliyoruz" dedi.
FACEBOOK'TAN BULDU
Nar Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer, "Galata'nın yüzük taşı sayılan tarihi binanın 10'un üzerinde hissedarı vardı. 3 yıl boyunca tapudan hisse sahiplerini aradık. Hatta birini Facebook'tan bulduk" diye konuştu.
40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Özer, geçen yıl satın aldıkları binanın renovasyon projesini de hazırlayarak otele dönüştürmek için Anıtlar Genel Kurulu'ndan izin alma sürecine girdiklerini söyledi. Eylülde inşaata başlayacaklarını belirten Özer, yaklaşık 40 milyon dolara mal olacak otelin 2015 sonunda açılmasını öngördüklerini ifade etti. Barnathan'a yabancıların yoğun ilgi gösterdiğini ve işletmek için teklif aldıklarını söyleyen Özer, işletmek için talepleri değerlendirebileceklerini belirtti.
MASLAK'TA OFİS YAPIYOR
İzmir'de 30 dönüm arsada termal su kaynağı olan 400 odalı resort otel kurmayı planladıklarını ifade eden Özer, Piyalepaşa Bulvarı ve Maslak'taki ofis projelerini bu yıl lanse edeceklerini söyledi. Özer mevcut projeleriyle ilgili de şu bilgileri verdi: "Nar Suites Pera, Galata'daki 3 tarihi binanın toplam 60 odalı otel ve rezidansa dönüştürülme projesi. Bomonti'deki Nar Suites ise 42 daireden oluşuyor. 18 odalı Nar Galata'nın yanı sıra Sultanahmet'te 26 odalı Nar Sophia da Temmuz 2013'te faaliyete geçecek."
 
 Sabah