Krediler
04 Haz 2020 10:48 Son Güncelleme: 04 Haz 2020 10:52

0.64 faizli konut kredisini kimler kullanabilir?

Kamu bankaları tarafından vatandaşlara sağlanan destek kredilerinden biri de konut kredisi oldu. Konut almak isteyenlerin kolayca başvurabileceği konut kredilerinde 12 ay ödemesiz ve 15 yıla kadar vade imkanı sunuluyor.

0.64 faizli konut kredisini kimler kullanabilir?

Sözcü'de yer alan habere göre; Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan alınabcak konut kredilerinin örnek ödeme tablosu yayınlandı. İşte konut kredisi başvuru işlemleri ve ödeme tabloları...

Pazartesi günü açıklanan kredi paketinde en fazla dikkat çeken desteklerden biri de konut kredisi oldu. Vatandaşlar 100 bin TL’lik konut kredisi kullanmak istediğinde 12 ay ödemesiz, 180 ay vade fırsatından faydalanabiliyor. Aylık faiz oranları ikinci el konutlarda yüzde 0,74 olarak belirlenirken, sıfır konutlarda ise yüzde 0,64 oldu. İşte düşük faizli konut kredisi desteğiyle ilgili detaylar...

KONUT KREDİSİ KOŞULLARI

Sıfır konut almak için 100 bin TL’lik konut kredisi çeken bir vatandaş, 12 ay ödemesiz dönem seçeneğini kullanırsa geri ödeme tutarı 15 yılın sonunda toplamda 171 bin 184 TL olacak. 

Sıfır konut ödeme tablosu:

 Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı, üç büyük şehirde (İstanbul,  Ankara  ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL olarak sınırlandırıldı. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı fırsatı da sunuluyor. 

Başvurular, bankaların şubelerinden gerçekleştirilecek.

İkinci el konut satın almak için 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaş, 12 ay ödemesiz dönem seçeneğini kullanırsa 15 yılın sonunda toplamda 183 bin 925 TL’lik geri ödeme yapacak.

İkinci el konut ödeme tablosu:

Üç kamu bankası, Pazartesi günü ortak açıklama yaparak piyasadaki ortalama faiz oranlarından daha düşük faizlerle konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketlerini duyurmuştu. Paketler, koronavirüs salgını sebebiyle yavaşlayan ekonomiyi canlandırmayı amaçlıyor.