Yeni yılda 600 bin kişiye iş!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yeni yıl müjdesini verdi... 2017 yılında 600 bin kişiye istihdam sağlanacak...

EKONOMİ

Yeni yılda 600 bin kişiye iş!
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 2017 yılının Türkiye’nin, Türkiye ekonomisinin yılı olacağını belirterek, güçlü büyümenin 2017’ye damgasını vuracağını söyledi.

Canikli, 2017 yılında 600 bin yeni istihdam imkanıyla gerçekleştiriyoruz. Bunun 500 bin tanesi kamunun desteği ama özel sektör eliyle gerçekleştirilecek, 100 bin istihdam kapasitesi de kamu tarafından oluşturulacak" dedi.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Canikli, yargıda bilirkişilik konusunun kapsamlı bir şekilde ele alındığını anlatarak, “Bilirkişilik Kanunu'nun iş dünyamızın yargıyla ilgili süreçlerinin kolaylaştırılmasına ve hızlandırılmasına çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz” diye konuştu. Canikli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Komisyonu aldığı kararla ülkemizdeki bankacılık sektörünün düzenleyici ve denetleyici çerçevesinin içeriğinin AB mevzuatı ile eşdeğer olduğunu kabul etmiştir. Bu da finans ve bankacılık sektörünün güçlü yapısı bir kez daha düzenleyici ve denetleyici kurullarıyla, kurallarıyla birlikte güçlü yapısı bir kez daha AB tarafından teyit edilmiş ve kabul edilmiştir. Daha önce nispeten yüksek risk ağırlığına tabi olup şirket olarak kabul edilen bankalarımız, bu kabulden önce finans kuruluşu olarak değil, şirket olarak kabul ediliyordu. Bundan sonra banka olarak kabul edilecek ve daha düşük risk ağırlığına tabi tutulacaktır. Bu da böylelikle yurt dışı bankaların Türkiye’de iştirak sahibi olmaktan kaynaklı ilave sermaye maliyetlerinde ve genel olarak bankacılık sektörünün maliyetlerinde önemli bir düşüşü beraberinde getirecektir.

Finansman imkanlarının arttırılması alanında Türkiye bankalarına AB ülkelerinden temin edilecek fonlar açısından kaynaklara erişim ve maliyet avantajı da sağlanacaktır. Bu kararla aynı zamanda Basel Bankacılık Denetim Komitesince gerçekleştirilen düzenleme tutarlığı değerlendirme program sonuçlarına benzer şekilde Avrupa Komisyonu tarafından da ülkemizin bankacılık düzenleme ve denetleme çerçevesinin uluslararası standartlara tam uyumlu olduğu teyit edilmiştir. Bankacılık sektörümüz bütün yönleriyle aslında AB kriterlerini karşılayarak, AB’ye dahil olmuştur denilebilir.”

İstanbul Finasn Merkezi...

Canikli, yatırım ortamına hatırı sayılır katkı sağlayacak Sınaî Mülkiyet Yasası, diğer adıyla patent yasasının TBMM’de kabul edilip yasalaştığını da söyledi.

İstanbul Finans Merkezi Koordinasyon Kurulunun yeni dönemdeki ilk toplantısının gerçekleştirildiğini hatırlatan Canikli, “Kısa süre içerisinde İstanbul Finans Merkeziyle ilgili yasal düzenlemeyi sonuçlandıracağız, hayata geçireceğiz. İstanbul Finans Merkezinin fiziki alt yapısının hedeflenen süre içerisinde tamamlanmasını sağlamak amacıyla bu yolla etkin bir koordinasyonu gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

2017 yılında 600 bin yeni istihdam

Firmaların piyasadaki nakit ihtiyaçlarının giderilmesi, bugünkü nakit ihtiyaçları ya da nakit akışındaki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkacak nakit ihtiyaçlarını, likitide ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Kredi Kefalet Fonunun garantisiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturulduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Canikli, “2017’de yatırım teşvik belgesi kapsamında yapılacak olan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranını mevcut orana ilave olarak yüzde 15 daha arttırıyoruz. 2017’de iş olanakları ve istihdamı arttırmaya, özel sektör firmalarımızın maliyetlerini düşürmeye yönelik tedbirlerimiz devam edecek. Özel sektörümüzün asgari ücret desteğinden yararlanmaları, prim esas gün sayısına karşılık gelecek şekilde 2017 Ocak, Şubat, Mart üç aylık primlerini 2017 Ekim, Kasım, Aralık aylarına öteliyoruz. Ekonomiye, reel sektöre ihtiyaç duyduğu tüm finansmanı enjekte ediyoruz. Finans nakit akışındaki bozulma nedeniyle hiçbir üretim firmamızın üretimden çekilmesine müsaade etmeyeceğiz. 250 milyar liralık paket bu amaç için yeterlidir. Ekonomiye ciddi satın alma gücü enjekte ediyoruz. İlave talebi arttırmak ve bu alanda hareketlenmeyi sağlamak amacıyla. Bunu 2017 yılında 600 bin yeni istihdam imkanıyla gerçekleştiriyoruz. Bunun 500 bin tanesi kamunun desteği ama özel sektör eliyle gerçekleştirilecek, 100 bin istihdam kapasitesi de kamu tarafından oluşturulacaktır. İhtiyaç hasıl olması halinde bu rakamlar daha da arttırılacaktır” açıklamasında bulundu.


EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!