''Vize sorunu çözüme kavuşabilir''

TİM Başkanı Büyükekşi, vize sorununun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağını belirtti. Mehmet Büyükekşi, ''Karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

SEKTÖREL

''Vize sorunu çözüme kavuşabilir''
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ABD ile yaşanan vize sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

"Dünyanın en büyük ekonomisi, küresel hasılanın neredeyse 4'te birini tek başına üreten ABD, ülkemiz için de çok önemli bir stratejik ortak konumunda" diyen Büyükekşi, "Her iki ülke de NATO üyesi. Hem siyasi, hem ekonomik alanda köklü ve derin işbirliğimiz mevcut. Bunu ihracat rakamlarımızda da görüyoruz. 2016 yılında 6,7 milyar dolarlık ihracatla ABD, en çok ihracat yaptığımız 5. ülke oldu. 2017'nin ilk 9 ayında ise, ihracatımız 6,4 milyar dolara ulaştı. ABD'nin ithalatından aldığımız pay da her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ihracatçıları olarak ülkeler arasındaki ticari bağları daha da güçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Büyükekşi, "Bu amaçla, geçtiğimiz haftalarda New York'un merkezine Türkiye Ticaret Merkezimizi açtık. Ancak, ABD'nin vatandaşlarımıza ilişkin vize işlemlerini askıya alma kararını üzülerek öğrendik. Ülkemiz de haklı olarak mütekabiliyet esasına göre aynı kararı ABD için aldı. Bu kararların arkasında hangi gerekçeler olursa olsun bilinmesi gereken şey Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğudur. Ülkeler arasındaki ilişkileri karşılıklı menfaatlerin belirlediğini düşünürsek, vize sorunun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağı açıktır. Dolayısıyla, bu sorunun karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" şeklinde değerlendirmede bulundu.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?
  2020'ye kadar 44 yeni AVM2020'ye kadar 44 yeni AVM
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta