''Vize sorunu çözüme kavuşabilir''

TİM Başkanı Büyükekşi, vize sorununun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağını belirtti. Mehmet Büyükekşi, ''Karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

SEKTÖREL

''Vize sorunu çözüme kavuşabilir''
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ABD ile yaşanan vize sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

"Dünyanın en büyük ekonomisi, küresel hasılanın neredeyse 4'te birini tek başına üreten ABD, ülkemiz için de çok önemli bir stratejik ortak konumunda" diyen Büyükekşi, "Her iki ülke de NATO üyesi. Hem siyasi, hem ekonomik alanda köklü ve derin işbirliğimiz mevcut. Bunu ihracat rakamlarımızda da görüyoruz. 2016 yılında 6,7 milyar dolarlık ihracatla ABD, en çok ihracat yaptığımız 5. ülke oldu. 2017'nin ilk 9 ayında ise, ihracatımız 6,4 milyar dolara ulaştı. ABD'nin ithalatından aldığımız pay da her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ihracatçıları olarak ülkeler arasındaki ticari bağları daha da güçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Büyükekşi, "Bu amaçla, geçtiğimiz haftalarda New York'un merkezine Türkiye Ticaret Merkezimizi açtık. Ancak, ABD'nin vatandaşlarımıza ilişkin vize işlemlerini askıya alma kararını üzülerek öğrendik. Ülkemiz de haklı olarak mütekabiliyet esasına göre aynı kararı ABD için aldı. Bu kararların arkasında hangi gerekçeler olursa olsun bilinmesi gereken şey Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğudur. Ülkeler arasındaki ilişkileri karşılıklı menfaatlerin belirlediğini düşünürsek, vize sorunun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağı açıktır. Dolayısıyla, bu sorunun karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" şeklinde değerlendirmede bulundu.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!