Türk ailelerin tercihi 3+1 evler!

Türk ailelerin daha çok tercih ettiği ev tipleri incelendi. Yapılan ankete göre, çoğunluk 120 metrekare ve 3 oda 1 salon tipindeki konutları tercih ediyor.

KONUT HABERLERİ

Türk ailelerin tercihi 3+1 evler!
Türk ailelerin hangi konutları tercih ettiği araştırıldı. Ankete katılan 10 bin 174 kişinin verdiği yanıtların % 50’si 120 metrekare ve 3 oda 1 salon tipindeki konutun ideal olduğu fikrinde birleşiyor.

120 metrekarelik 3+1 konutu tercih edenler stüdyo tipi evleri, hatta villa ve residence tipi konutları bile açık arayla geride bırakıyor. Hatta 120 metrekare büyüklüğünde ve fakat 2+1 tipindeki konutları ideal olarak görenlerin oranı bile yüzde 7.68 ile azınlıkta kalıyor. Sonuç itibariyle ankete katılan her iki kişiden biri, 120 metrekare büyüklüğünde ve 3+1 tipindeki eve sahip olmak istiyor.

3 + 1 ev tipinin bu derece idealize edilmesinin altında yatan gerekçe Türk aile yapısının geçmişten bugüne taşınan alışkanlıklarına bağlanabilir. Pek çok Avrupa toplumunun aksine ülkemizde geniş aile formatında yaşayan hane sayısı günümüzde hala nüfusun büyük bir bölümüne tekabül ediyor. Anne – baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aileye ek olarak genellikle anneanne, babaanne ve dedeler de haneye dahil oluyor. Söz konusu aile yapısına bağlı olarak da konuttaki oda ihtiyacı artıyor. Böylece 2+1 şeklinde tabir edilen evlere talep düşük kalıyor.

Ülkemizde kendini gösteren bu yaygın tercihin bir başka gerekçesi de toplumsal algı ve psikolojiye dayandırılabilir. Genellikle üç oda bir salon sözünün deyimsel bir anlam kazanmış, insanların ev seçerken algılarına işlenmiş olması 2+1 tercihinin düşük kalmasına neden olabiliyor.

BÜYÜK MEKANLAR TERCİH NEDENİ

Yapılan söz konusu ankete yanıt verenler arasında en az tercih edilen konut tipinin ise 1+1 daireler, öteki adıyla stüdyo daireler olduğu görülüyor. Modern yaşamla beraber değişen tercihler, özgürleşen bireyler, farklılaşan çalışma şartları ve aynı zamanda kentsel gerekliliklere bağlı olarak artan yalnız yaşama eğilimine rağmen stüdyo konutlara tercih son derece düşük kalıyor.

Etiketler : evankettürk aileler

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!