Türk ailelerin tercihi 3+1 evler!

Türk ailelerin daha çok tercih ettiği ev tipleri incelendi. Yapılan ankete göre, çoğunluk 120 metrekare ve 3 oda 1 salon tipindeki konutları tercih ediyor.

KONUT HABERLERİ

Türk ailelerin tercihi 3+1 evler!
Türk ailelerin hangi konutları tercih ettiği araştırıldı. Ankete katılan 10 bin 174 kişinin verdiği yanıtların % 50’si 120 metrekare ve 3 oda 1 salon tipindeki konutun ideal olduğu fikrinde birleşiyor.

120 metrekarelik 3+1 konutu tercih edenler stüdyo tipi evleri, hatta villa ve residence tipi konutları bile açık arayla geride bırakıyor. Hatta 120 metrekare büyüklüğünde ve fakat 2+1 tipindeki konutları ideal olarak görenlerin oranı bile yüzde 7.68 ile azınlıkta kalıyor. Sonuç itibariyle ankete katılan her iki kişiden biri, 120 metrekare büyüklüğünde ve 3+1 tipindeki eve sahip olmak istiyor.

3 + 1 ev tipinin bu derece idealize edilmesinin altında yatan gerekçe Türk aile yapısının geçmişten bugüne taşınan alışkanlıklarına bağlanabilir. Pek çok Avrupa toplumunun aksine ülkemizde geniş aile formatında yaşayan hane sayısı günümüzde hala nüfusun büyük bir bölümüne tekabül ediyor. Anne – baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aileye ek olarak genellikle anneanne, babaanne ve dedeler de haneye dahil oluyor. Söz konusu aile yapısına bağlı olarak da konuttaki oda ihtiyacı artıyor. Böylece 2+1 şeklinde tabir edilen evlere talep düşük kalıyor.

Ülkemizde kendini gösteren bu yaygın tercihin bir başka gerekçesi de toplumsal algı ve psikolojiye dayandırılabilir. Genellikle üç oda bir salon sözünün deyimsel bir anlam kazanmış, insanların ev seçerken algılarına işlenmiş olması 2+1 tercihinin düşük kalmasına neden olabiliyor.

BÜYÜK MEKANLAR TERCİH NEDENİ

Yapılan söz konusu ankete yanıt verenler arasında en az tercih edilen konut tipinin ise 1+1 daireler, öteki adıyla stüdyo daireler olduğu görülüyor. Modern yaşamla beraber değişen tercihler, özgürleşen bireyler, farklılaşan çalışma şartları ve aynı zamanda kentsel gerekliliklere bağlı olarak artan yalnız yaşama eğilimine rağmen stüdyo konutlara tercih son derece düşük kalıyor.

Etiketler : evankettürk aileler

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?
  2020'ye kadar 44 yeni AVM2020'ye kadar 44 yeni AVM
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta