TOKİ yeni yılda 65 bin konut yapacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Reuters'a çok önemli açıklamalar yaptı. Turan yeni yılda 65 bin konut üretmek istediklerini dile getirdi.

TOKİ

TOKİ yeni yılda 65 bin konut yapacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, geçen yıl 60 bin konut yaptıklarını, bu yılki hedefin 65 bin konut olduğunu söyledi. Ağırlıklı olarak alt ve orta gelir grubunu konut sahibi yapmayı amaçlayan TOKİ son üç yıldır ürettiği konutların yüzde 98’ini sosyal konut olarak yapıyor. TOKİ ayrıca kamu binaları, hastane, yurt, stadyum, güvenlik tesisleri ve sınır duvarı gibi yapım işlerini de sürdürüyor.

YENİ FİNANS MODELİ ÇALIŞMASI

Reuters’a konuşan Turan, Türkiye genelinde halen 520’ye yakın aktif şantiyelerinin bulunduğunu ve yaz aylarında çalışan sayısının 80 bin civarında olduğunu kaydederek, “2018’de de 65 bin civarında konut üretimi hedefliyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ödeme ve yatırım 16 milyar lira civarında olacak” dedi. Turan’ın verdiği bilgiye göre TOKİ 1984-2003 arasında 43 bin, son 14 yılda ise 820 bin konut yaptı. Turan, “2016’da konut üretim sayımız 65 bindi. Geçen yıl konut üretimimiz 60 bin civarı oldu, 15.5 milyar lira ödeme gerçekleştirdik” dedi.

G.DOĞU ANADOLU'DA 25 BİN KONUT

“Şırnak, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır’da ve ilçelerinde yaklaşık 25 bin konut inşa ediyoruz. Bunların 20 bin bu yıl teslim edeceğiz” diye devam eden TOKİ başkanı, Nusaybin’de halen 5 bine yakın konutun yapımının devam ettiğini ve bunları haziran-kemmuz döneminde teslim edeceklerini vurguladı. Turan, TOKİ olarak bir ila bir buçuk yılda ürettikleri konutları 10-15 yıl vadeyle sattıklarını belirterek, yeni finans modelleri üzerinde çalıştıklarını da söyledi, ancak ayrıntı vermedi. 

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!