TOKİ yeni yılda 65 bin konut yapacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Reuters'a çok önemli açıklamalar yaptı. Turan yeni yılda 65 bin konut üretmek istediklerini dile getirdi.

TOKİ

TOKİ yeni yılda 65 bin konut yapacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, geçen yıl 60 bin konut yaptıklarını, bu yılki hedefin 65 bin konut olduğunu söyledi. Ağırlıklı olarak alt ve orta gelir grubunu konut sahibi yapmayı amaçlayan TOKİ son üç yıldır ürettiği konutların yüzde 98’ini sosyal konut olarak yapıyor. TOKİ ayrıca kamu binaları, hastane, yurt, stadyum, güvenlik tesisleri ve sınır duvarı gibi yapım işlerini de sürdürüyor.

YENİ FİNANS MODELİ ÇALIŞMASI

Reuters’a konuşan Turan, Türkiye genelinde halen 520’ye yakın aktif şantiyelerinin bulunduğunu ve yaz aylarında çalışan sayısının 80 bin civarında olduğunu kaydederek, “2018’de de 65 bin civarında konut üretimi hedefliyoruz. Bu çerçevede yapacağımız ödeme ve yatırım 16 milyar lira civarında olacak” dedi. Turan’ın verdiği bilgiye göre TOKİ 1984-2003 arasında 43 bin, son 14 yılda ise 820 bin konut yaptı. Turan, “2016’da konut üretim sayımız 65 bindi. Geçen yıl konut üretimimiz 60 bin civarı oldu, 15.5 milyar lira ödeme gerçekleştirdik” dedi.

G.DOĞU ANADOLU'DA 25 BİN KONUT

“Şırnak, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır’da ve ilçelerinde yaklaşık 25 bin konut inşa ediyoruz. Bunların 20 bin bu yıl teslim edeceğiz” diye devam eden TOKİ başkanı, Nusaybin’de halen 5 bine yakın konutun yapımının devam ettiğini ve bunları haziran-kemmuz döneminde teslim edeceklerini vurguladı. Turan, TOKİ olarak bir ila bir buçuk yılda ürettikleri konutları 10-15 yıl vadeyle sattıklarını belirterek, yeni finans modelleri üzerinde çalıştıklarını da söyledi, ancak ayrıntı vermedi. 

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?
  2020'ye kadar 44 yeni AVM2020'ye kadar 44 yeni AVM
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta