Midilli Adası'ndan Ayvalık'a turist akını!

Midilli Adası'nda yaşayan Yunanistan vatandaşları, her hafta perşembe günleri feribotla Ayvalık'ta kurulan semt pazarlarına geliyor...

SEKTÖREL

Midilli Adası'ndan Ayvalık'a turist akını!
Her hafta perşembe günleri kurulan semt  pazarından alışveriş için feribotla Midilli Adası'ndan Balıkesir'in Ayvalık  ilçesine gelen Yunanistan vatandaşları, haftalık ihtiyaçları kadar ekmeklerini  bile buradan alıyor.

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Ayvalık'ta perşembe günleri  kurulan semt pazarı, bölge halkı kadar Midilli Adası'ndan gelenlerden de ilgi  görüyor.

Perşembe günleri adeta bir Yunanistan mahallesi gibi olan Ayvalık'a  sabah saatlerinde Midilli Adası'ndan kalkan 3 feribot, 09.00-09.30 civarında  yaklaşık 2 bin Yunanistan vatandaşıyla limana yanaşıyor.

Son günlerde havaların iyi gitmesi dolayısıyla halen yoğun şekilde  Ayvalık'a pazar alışverişine gelen Yunanlar, giyim ve mutfak eşyaları, meyve  sebze, bakliyat, un, şeker gibi gıda ürünleri kadar ekmeğini bile buradan alıp  18.00-18.30 arası kalkan feribotlarla tekrar adaya dönüyor.

Bir turizm firmasının sahibi Eşref Jale, Midilli Adası'ndaki  Yunanların, hava şartları uygun olduğu sürece her hafta pazar alışverişlerini  Ayvalık'ta yaptığını belirterek, "Ayın 15'inden sonraki ilk ve ikinci perşembe  pazarlarına daha yoğun ilgi oluyor. Sanırım orada 15'inden sonra maaşlar  alınıyor. Bu perşembe sadece bizim feribotumuz 950 yolcu getirdi Ayvalık'a."  dedi.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca da Ayvalık'a  bu dönemde gelen turistlerin ilçe ekonomisine büyük katkılar sağladığını  vurguladı.

İlçeye gelen Midilli Adası sakinlerinin, inşaat malzemesi, seramik  dahi aldığını belirterek, "Dönüşte aldıkları lor tatlısı bile esnafa katkı  sağlıyor. Ayvalık'a gelen komşularımızın günübirlik değil de üçer, beşer gün  konaklamalarını sağlarsak daha iyi olur diye düşünüyorum." dedi.

Çakırca, adadan gelen turistlerin, perşembe günleri 80 ila 120 avro  arasında para harcadığını vurgulayarak, "Yaz sezonunun dışında olunan bir dönemde  ekonomik anlamda aşırı bir durgunluk yaşanırken, pazara gelen turistler bereket  getiriyor. Bu katkının biraz daha artması için Ayvalık esnafının biraz daha  fedakarlık yapmasını, ürün ve hizmetlere konulan fiyatların biraz daha aşağıya  çekilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı Ümit Özgültekin ise ekmeklerini bile  Ayvalık'tan alan Midilli sakinlerinin ilçede perşembe günleri önemli bir  hareketlilik sağladığını söyledi.

Bu durumun artarak devam ettiğini ve gelecek yıllarda daha fazla  kişiyi ağırlayacaklarına inandığını anlatan Özgültekin, kış mevsiminde daha fazla  turistin ağırlanmasının bölge ekonomisi açısından önemli olduğunu kaydetti.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!