Karadeniz golf ile buluştu

Sevra Ünver

28 Temmuz 2016 Perşembe
Sevra Ünver
Ülkemizde insanlara golf konusunda düşüncesi sorulduğunda genelde ‘zengin sporu’ diye yanıt alınır. Tüm ön yargılara rağmen golf önceki yıl ülkemize 160 milyon euro döviz kazandırdı. Hatta net gelir elde ettiğimiz tek spor dalı olduğunu. Küçümsenmeyecek bu geliri Antalya, Muğla ve İstanbul’daki topu topu 22 tesisle sağladık. Turizmde “yarışıyoruz” dediğimiz İspanya’da 345, Konya’dan küçük toprağı olan Hollanda’da ise 201 tesis olduğunu söylersem 22 tesisi niye az bulduğumu anlayabilirsiniz. Golf için seyahat edenler, diğer turistlerin 3-4 katı para harcıyor. 

Ayrıca golf turizmine dünyada harcanan para yılda 100 milyar doların üzerinde. İşte bu pastadan daha fazla pay alabilmek için ülkeler golfe önem veriyor, sayısız turnuva düzenliyor, golf sporunu destekliyor. 1980’li yılların o bildik sözü geçerliliğini hala koruyor. ‘Bacasız Fabrika’ turizm ülkemiz için çok önemli bir gelir kalemi. Bu yüzden turizmle ilgili her yatırımı çok önemsiyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi, alkışlanacak bir proje hayata geçirdi. Ülkemize benzersiz bir golf sahası kazandırdı.

Karadeniz’in ilk golf sahası, dünya içinde ilk olma özelliğini taşıyor. Çünkü dünyada deniz dolgusuyla yapılan başka golf sahası yok, bu açıdan ilgi çekici. Umarım bu tesis Karadeniz Bölgesi’nde golf sporuna ve yatırımlarına olan ilgiyi ateşler. Aynı ülkemizin güneyinde Antalya’da olduğu gibi bu bölgede de yeni tesislerin yapımına start verilir. Böylece çok değil 5-10 yıl sonra Karadeniz Bölgesi’nde golf turizminden elde edilen yüz milyonlardan söz ederiz. Golf sporunda hakettiğimiz yeri alırız. 

Tesis, oyuncu sayısı ve gelir açısından Türkiye’nin golfte daha fazlasını hakettiğini söylemek mümkün. Çünkü İstanbul Golf Klübü, Avrupa’nın en eski 4. Kulübü. Maslak'ta kapatılan tesislerinden sonra yeni tesis arayışındalar. Bu konuda bir hayli zorlandıklarını dillendiriyorlar. Avrupa’da tesis sayısının bugün 6500 ün üzerinde olduğunu söylersek, golfün ülkemizde ne kadar ihmal edildiğini anlayabiliriz. İnanır ve çaba harcarsak dünya golf pastasından milyar dolarlar düzeyinde pay almamız mümkün. 20 yıl önce Belek'in bu denli başarılı olacağına inanan azdı. Bir on yıl sonra Samsun golf turizminin aranan destinasyonu niye olmasın?

Yazarın Son Yazıları

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA