İzmir Karşıyaka Konak arasına yeni tramvay!

Karşıyakalıların heyecanla beklediği tramvay projesi tamamlandığında, ilçedeki trafik yoğunluğu azalacak ve toplu ulaşıma konfor gelecek.

ULAŞIM

İzmir Karşıyaka Konak arasına yeni tramvay!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda raylı sistemi yaygınlaştırmak amacıyla, kentin iki yakasında (Karşıyaka, Konak) tramvay dönemini başlatıyor. Yapım çalışmalarının sürdüğü 14 duraktan oluşan 8.8 kilometrelik Karşıyaka hattının ray döşeme çalışmalarında önemli aşama kaydedildi..

Çevreci, konforlu, estetik
Tramvayların hizmete alınmasıyla, kentte trafik yoğunluğunun azalması ve toplu ulaşımın daha konforlu bir hale gelmesinin yanı sıra, özellikle lastik tekerlekli araçların yaydığı karbon salınımının da düşürülmesi hedefleniyor. Trafik uzmanlarının hesapları doğrultusunda, bir seferde tek yönde yaklaşık 6 otobüs ya da 95 binek aracın yerine, tek tramvay aracı ile 285 yolcu taşınabilecek.
Yenilenen körfez gemileriyle deniz ulaşımını daha yoğun bir şekilde kullanmaya başlayan Karşıyakalılar, tramvaylar sayesinde dünya standartlarında ulaşım konforu ve gerçek anlamda çevreci ulaşım olanağına kavuşacak. Sahildeki yeşil doku ve ağaçları koruyacak şekilde planlanan ve bu doğrultuda revize edilen tramvay projesiyle ilçeye yepyeni bir hava gelecek. Projenin çevreye uyumlu ve estetik bir görünüm oluşturması için uygun olan bazı bölümlerde ise hat üzerinde çim kesitler oluşturulacak.

Bir uçtan bir uca tramvay
8.8 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tramvay hattı üzerinde toplam 14 durak yer alacak. Mavişehir İZBAN İstasyonu’ndan hareket edecek tramvay sırasıyla Ataşehir, İZBAN Atölye, Mavişehir, Karşıyaka Arena, Yalı, Anadolu Lisesi, Atakent, Pazaryeri, Bostanlı, Bostanlı İskele, Yunuslar ve Nikah Sarayı duraklarına uğradıktan sonra Karşıyaka İskele durağında seferini tamamlayacak.
Karşıyaka Tramvay Projesi’nde Karşıyakalıların sesine kulak veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, güzergahın “palmiyeler yerinde kalacak şekilde” değiştirilmesi talimatını vermişti.

Trafik normale dönüyor
Karşıyaka tramvay çalışmaları çerçevesinde, Cehar Dudayev Bulvarı’nın orta refüj bölümü ile Selçuk Yaşar Caddesi ve Cengiz Topel Caddesi’nde hem alt yapı deplasmanları hem de hat imalatları planlandığı şekilde devam ediyor. Hızlı bir şekilde süren ray döşeme çalışmaları Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nin önüne kadar geldi. Çalışmaların tamamlandığı bölümlerde ise trafik akışının eski haline dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından asfaltlama yapılıyor.
Proje kapsamındaki her bir istasyonun uzunluğu 62 metre olacak. Bu da, 32 metrelik tramvay setlerinin yolcu yoğunluğuna göre uzatılmasını mümkün kılacak. Çalışmalar kapsamında ayrıca kataner hattını besleyen 6 trafo merkezi kuruluyor. Tramvay araçları için atölye ve depo sahası olarak kullanılacak İZBAN Atölye binası yanındaki alanda da imalat çalışmaları devam ediyor.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?
  2020'ye kadar 44 yeni AVM2020'ye kadar 44 yeni AVM
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta