İzmir aldı başını gidiyor

İstanbul’dan yoğun göç alan İzmir, son dönemde inşaat alanında ciddi patlama yaşıyor. Rakamlar Ege’nin incisini Türkiye’nin diğer kentlerinin bir adım önüne koyuyor.

KONUT HABERLERİ

İzmir aldı başını gidiyor
İzmir’de belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları 2017 yılının ilk dokuz ayında bir yıl önceki yıla göre, bina sayısı olarak yüzde 32, yüzölçümü anlamında yüzde 52.2, daire sayısı olarak da yüzde 57 arttı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, İzmir’de 9 ayda yapı ruhsatı verilen daire sayısı 67 bin 41. Aynı dönemde yapı kullanma izni alan ise daire sayısı da 36 bini aştı.

Yapı ruhsatı sayısı patladı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen sene 16 bin 129 kişi İstanbul’dan İzmir'e taşındı. Yapılan ulaşım yatırımları sayesinde hem bu göçün artacağı hem de ikinci ev olarak İzmir ve çevresinin tercih edilme oranının artacağı düşünülüyor. İzmir’in aldığı yoğun göç ve dönüşüm hamlesi ile birlikte konut üreticileri de İzmir’e odaklandı.

Rakamlar İzmir diyor
İzmirli gayrimenkul firmalarının yanı sıra artık İstanbullu büyük firmaların da fırsatı görüp yatırım için İzmir’i tercih ettiği görülüyor. Konut satışlarındaki artış da İzmir’in potansiyelini ortaya koyuyor. 2013 yılında İzmir’de 72 bin 421 ev satılırken bu rakam 2014 yılında 71 bin 779’a, 2015 yılında 77 bin 796’ya ve 2016’da 81 bin 316’ya ulaştı. Yılın ilk 9 ayında ise 68 bin 519 kişi İzmir’de ev sahibi oldu. Geçen yılın ilk 10 ayında bu rakam 64 bin 450 idi.

Fiyatlar hızla artıyor
İstanbul ve Ankara’da konut fiyatı artışı yavaşlarken, İzmir’de hızlandı. Dünya genelinde faaliyet gösteren İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank'in yayımladığı rapora göre İzmir, Haziran 2017 itibarıyla 1 yıl içinde konut fiyatlarının yüzde 20’nin üzerinde arttığı 8 kent arasına girdi. İzmir’deki fiyat artış oram yüzde 20.2 olarak açıklandı. Aynı dönemde konut fiyatlarının yüzde 10.5 arttığı İstanbul araştırmaya dahil edilen 150 kent içinde 38’inci olurken, Ankara yüzde 8.5 ile 49’uncu oldu.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  KİPTAŞ, 4 projesinde kampanya başlattıKİPTAŞ, 4 projesinde kampanya başlattı
  'Türkiye'de kazandığımız burada kalacak''Türkiye'de kazandığımız burada kalacak'
  Mesa'dan bir dev proje daha!Mesa'dan bir dev proje daha!
  Folkart yeni projesi Vega'yı tanıttıFolkart yeni projesi Vega'yı tanıttı
  Emlak Konut GYO'nun yeni projesi satıştaEmlak Konut GYO'nun yeni projesi satışta
  Makyol Gayrimenkul'de hedef büyüttü!Makyol Gayrimenkul'de hedef büyüttü!