İstanbul'un 100 ulaşım aracını tanıtan kitap yayımladı!

Kültür Anonim Şirketi tarafından çıkarılan kitapta, İstanbul'da 1820'lerden günümüze, şehiriçi ulaşımında hizmet veren ve kentle özdeşleşen 100 ulaşım aracı tanıtılıyor...

ULAŞIM

İstanbul'un 100 ulaşım aracını tanıtan kitap yayımladı!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, 1820'lerden günümüze, şehiriçi ulaşımında hizmet veren ve kentle özdeşleşen 100 ulaşım aracını tanıtan kitap yayımladı.

Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, "İstanbul’un Yüzleri Serisi"nin 74. kitabı olan "İstanbul'un 100 Ulaşım Aracı", Boğaziçi'nde hizmet vermeye başlayan ilk vapurdan Marmaray'a kadar uzanan geniş yelpazede, İstanbul'un ulaşım serüvenini gözler önüne seriyor.

Araştırmacı yazar Akın Kurtoğlu ve Mustafa Noyan tarafından yayıma hazırlanan kitapta, kentle özdeşleşen vapurlar, otobüsler, trenler, feribotlar, tramvaylar, dolmuşlar, minibüsler, metrolar, deniz otobüsleri, finiküler ve deniz motorları gibi birbirinden farklı ulaşım araçları kronolojik bir sıra takip edilerek tanıtılıyor.

- İstanbul'un ulaşım tarihine damga vurdular

Kitapta, ulaşım araçları kendi içinde sınıflandırılarak kullanıldığı döneme göre öne çıkan nostaljik ulaşım araçları da  özel olarak anlatılıyor.

İstanbul'un ilk ve tek troleybüsü "Tosun", dünyanın ilk arabalı vapurları olan "Suhulet" ve İstanbul'da ilk kez kullanılan "Karamürsel", İETT'nin ilk dört otobüsü ile 1958'de sergi nedeniyle Maçka'da üç sezonluk kurulan ve çoğu kimse tarafından bilinmeyen ilk teleferik de kitapta yer alıyor.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı ne zaman başlayacak?
  2020'ye kadar 44 yeni AVM2020'ye kadar 44 yeni AVM
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta