İstanbul lüks konutta dibe vurdu

İngiltere merkezli küresel gayrimen­kul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 41 kentindeki lüks konutların fiyatlarına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı.

KONUT HABERLERİ

İstanbul lüks konutta dibe vurdu
Knight Frank'ın Birincil Küresel Kentler Endeksi 2017 üçüncü çeyrek verilerine göre, İstanbul konut fiyat artış liginde 38'inci sıraya geriledi. Son bir yılda lüks ev fiyatlarının yüzde 4.8 düşüş gösterdiği İstanbul'da, 2017'nin ilk yarısında fiyatlar yüzde 0.8, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 0.2 artış gösterdi.

ÇİN ŞEHİRLERİ ZİRVEDE

Merkezi Londra'da bulunan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan Knight Frank'ın raporuna göre bir yılda ev fiyat­larının yüzde 36.3 artış gösterdiği Çin'in Guangzhou kenti endekste ilk sırada yer aldı. Yüzde 14.9'luk artışla Şangay listenin ikinci sırasında yer bulurken, üçüncü ise yüzde 14.5'luk artışla Güney Afrika'nın başkenti Cape Town oldu.

EN FAZLA MOSKOVA’DA GERİLEDİ

İspanya'dan Madrid yüzde 11.9'luk fiyat artışıyla dördüncü, Kanada'dan Toronto 11.5'lik yükselişle beşinci sırada yer buldu. Madrid'den sonra Avrupa'da konut fiyatlarının en çok yükseldiği şe­hir yüzde 11.3 ile Paris olurken, bu kenti yüzde 7.3'lük artışla Berlin izledi. 2017'nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarının en fazla gerilediği kent, yüz­de 9.8'lik düşüşle Moskova oldu. Rusya'dan Saint Petersburg yüzde 7'lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği ikinci şehir oldu.

LONDRA'DA DA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Brexit oylaması sonrasında İngilte­re'de ortaya çıkan siyasi ve ekonomik türbülans konut fiyatların da olumsuz etkiledi. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi'nde İs­tanbul'un hemen üstünde, 37'nci sırada yer alan finans ve ticaret merkezi Lond­ra'da ev fiyatları bir yılda yüzde 4.6 düş­tü. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi'ne göre 41 şehrin ortalaması alındığında fiyat artışı yüzde 4.4 oldu. 26 kentte fiyat artışı görülürken, 13'ünde düşüş yaşandı. Monako ve Roma' da ise fiyatlar değişmedi.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!