İşsizlik fonunda servet birikti! İşsizlik maaşı almak hala zor

İşsizlik fonunda biriken para bu ay 115 milyar TL’yi aştı. Fondan yararlanmak için getirilen ağır koşullar miktarın bu kadar büyümesindeki ana unsur. Öyle ki 2002’den beri 4 milyona yakın başvuru geri çevrildi.

EKONOMİ

İşsizlik fonunda servet birikti! İşsizlik maaşı almak hala zor
Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri olan işsizlik sorunu hala gündemdeki yerini korurken, işsizlik fonunda biriken paranın miktarı ise her geçen gün artıyor. İşsizlik Sigortası Fonu'nun toplam varlığı kasım sonu itibarıyla 115 milyar 133.3 milyon TL'ye ulaştı. Fonda geride bıraktığımız ay 113 milyar 913.1 milyon TL’lik bir para vardı. Fonun aylık getirisi yüzde 0.74, yıllık getirisi ise yüzde 8.67 oldu. Aynı dönem itibarıyla toplam fon varlığının yüzde 87.47'si kuponlu tahvil, yüzde 10.53'ü mevduat, yüzde 2.01'i kuponsuz tahvilden oluştu.

9 milyondan 5 milyonu alabildi

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılan açıklamaya göre, işsizlik sigortasının uygulamaya başlandığı Mart 2002'den bugüne kadar sisteme 9 milyon 79 bin 536 kişi başvuruda bulunurken, 5 milyon 765 bin 621 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Başvuranlara toplam 18 milyar 147.4 milyon TL ödemede bulunuldu. Dünya'nın haberine göre, işsizlik ödeneğinden yararlanmak için İŞKUR'a başvuranların sayısı kasım ayında 116 bin 440 oldu. 


İşsizlik Maaşı Almak İçin;

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu‘na göre;
 1. İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler.
 2. Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
 3. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  'Türkiye'de kazandığımız burada kalacak''Türkiye'de kazandığımız burada kalacak'
  Mesa'dan bir dev proje daha!Mesa'dan bir dev proje daha!
  Folkart yeni projesi Vega'yı tanıttıFolkart yeni projesi Vega'yı tanıttı
  Emlak Konut GYO'nun yeni projesi satıştaEmlak Konut GYO'nun yeni projesi satışta
  Makyol Gayrimenkul'de hedef büyüttü!Makyol Gayrimenkul'de hedef büyüttü!
  Artaş İnşaat 2.534 konut teslim ettiArtaş İnşaat 2.534 konut teslim etti