FOTO GALERİLER

Fatma Girik'in 3 katlı 'müze' evi

Fatma Girik'in 3 katlı 'müze' eviTürk sinemasının usta ismi Fatma Girik, müzeyi anımsatan Bodrum’daki üç katlı evinin kapılarını ilk kez açtı.

Fatma Girik'in 3 katlı 'müze' evi
Bankalardan bayrama özel kampanya!

Bankalardan bayrama özel kampanya!Bankalar, nakit ihtiyaçlarının arttığı bayram dönemlerine yönelik olarak gelenekselleştirdikleri kredi kampanyalarını Kurban Bayramı öncesi yeniden devreye aldı.

Bankalardan bayrama özel kampanya!
Dünyanın en çok yağmur yağan şehri

Dünyanın en çok yağmur yağan şehriHindistan'ın Meghalaya Hint eyaletinde bulunan Cherrapunji, yeryüzündeki en yağışlı yer olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en çok yağmur yağan şehri
Öyle bir yere ofis inşa etti ki...

Öyle bir yere ofis inşa etti ki...Mobilya tasarımcısı Fernando Abellanas, kendisine çok ilginç bir çalışma ofisi inşa etti.

Öyle bir yere ofis inşa etti ki...
Türkiye'nin en değerli 10 mimari eseri

Türkiye'nin en değerli 10 mimari eseriTürkiye'nin en değerli eserleri belirlendi. İşte sıralama... AYASOFYA MİMARLARI: Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius İstanbul, 532-537 Ayasofya klasik Roma mimarisinin son büyük eseridir. 532 ve 537 yılları arasında İmparator Justinian’ın emriyle yapıldı. Miletoslu İsidoros ve matematikçi Trallesli (Aydın) Anthemius’un eseridir. Bilhassa Anthemius, İskenderiye Kitaplığı’ndaki son bazı eserleri özetlemiş, özellikle İskenderiyeli Heron’un statik üzerindeki görüşlerini zikretmiştir ve bugün kaybolan bu eserlerin hem zihnimizde zamanımıza kadar yaşaması hem de Ayasofya’nın strüktürünün bunlardan etkilendiği açıkça ortaya konmuştur. Ayasofya kemerler ve sütunlar üzerinde duran bir eserdir. Bu sütunlar, imparatorluğun dört bir yanından getirilmiştir. Bu bir mali tasarruf sayılmaktan çok, emperyal bir hâkimiyetin görülmesi olarak düşünülmelidir. Benzer tavrı ve malzeme naklini Kanuni Sultan Süleyman devrinde de Mimar Sinan’ın büyük eseri için söylemek mümkündür.

Türkiye'nin en değerli 10 mimari eseri

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA