Formula 1 yarışları satılıyor

ABD'li medya şirketi Liberty Media, Formula 1 yarışlarını satın alacağını açıkladı.

SEKTÖREL

Formula 1 yarışları satılıyor Spor ve eğlence sektörünün en büyük anlaşmalarından birine imza atıldı. ABD’li medya şirketi Liberty Media, Formula 1 yarışlarını 4,4 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Bu resmi açıklamayla birlikte şirketin yeni sahibine yönelik spekülasyonlar da sona erdi.

Bernie Ecclestone, şirketin CEO’su olmaya devam edecek ama 21st Century Fox’un Başkan Yardımcısı Chase Carey şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı olacak.

Liberty Media’nın spor alanındaki ilk faaliyeti bu değil. Şirket daha önce de farklı spor ve eğlence işlerinde yer aldı.

Milyarder iş adamı John Malone’nun sahibi olduğu şirket ilk aşamada dünyanın en büyük motor sporları yarışında azınlık hissesi alacak. Şirketin tamamının satışının anlaşmanın düzenleyicilerin onayından geçmesi sonrasında tamamlanması planlanıyor.

Satın almanın toplam maliyetinin 8 milyar dolar olduğu ancak bunun 4,1 milyar doların F1’in borçlarını karşılayacağı da ifade ediliyor.

BBC’de yer alan bir analizde, bu anlaşmanın spor tarihinin en büyük anlaşmalarından ve F1 tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olduğuna işaret edildi.

Liberty Media CEO’su Greg Maffei, “Formula 1’in bir parçası olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Formula 1’in efsane patronu Ecclestone ise “Liberty Media ve Chase Carey’e Formula 1’e hoş geldiniz demek istiyorum onlarla çalışmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Şu anda 85 yaşında olan Ecclestone, tam 40 yıldır bu işin içindeydi.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Yasegül Özdemir
  Metal Yapı'dan rekor 2017 hedefi!Metal Yapı'dan rekor 2017 hedefi!
  Ofton İnşaat’tan 4 projesine özel kampanya: 60 ay 0 faiz!Ofton İnşaat’tan 4 projesine özel kampanya: 60 ay 0 faiz!
  Döviz bozduran ‘ev’de kazanacakDöviz bozduran ‘ev’de kazanacak
  İstanbul'un yeni yüzü Başakşehir'de Avrupa Konutları fırsatıİstanbul'un yeni yüzü Başakşehir'de Avrupa Konutları fırsatı
  Sinpaş GYO’dan Suudi Arabistan çıkarmasıSinpaş GYO’dan Suudi Arabistan çıkarması