• Dünyanın en güvenli yeri! 20 kilotonluk sığınak

 • 6 1
  Kimilerine göre, 1945’ten bu yana yalnızca 26 günlük barış süreci haricinde, dünya, savaşsız tek...

  Kimilerine göre, 1945’ten bu yana yalnızca 26 günlük barış süreci haricinde, dünya, savaşsız tek gün bile geçirmemiş.  Muhtemel bir nükleer savaş halinde ise izlenecek birkaç yol var. Bunlardan biri, sağlamlığından emin olunan bir sığınakta zaman geçirmek. Evet, konumuz, ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan 20 kilotonluk sığınak!

 • 6 2
  Mad Max serisinin yanı sıra, Fallout gibi oyunların konu edindikleri post apokaliptik dönemde...

  Mad Max serisinin yanı sıra, Fallout gibi oyunların konu edindikleri post apokaliptik dönemde, hayatta kalabilen insanların çoğunun, nükleer savaşlardan nasıl kurtulduklarını bilmiyoruz. Ancak Georgia’daki sığınak, konumu ve yapısı itibariyle meydana gelebilecek nükleer saldırılardan insanları kurtarabiliyor.

 • 6 3
  <br />
Soğuk savaş rüzgarlarının en sert estiği 1969 yılında inşa edilen ve o dönemde Amerikan...


  Soğuk savaş rüzgarlarının en sert estiği 1969 yılında inşa edilen ve o dönemde Amerikan Ordusu’na ait olan sığınak, 2012 yılında yenilenerek modern teknolojilerle donatıldı. Yerin yaklaşık 15 metre altında olan ve 32 dönümlük alanda yer alan sığınak, 1300 metrekarelik yaşam alanına sahip. 1 metrelik duvarlarla örülü ve içinde; mutfak, yemek odası, iki yatak odası, banyo, oyun odası gibi birçok oda bulunan sığınakta, değeri 100 bin doları bulan kapalı devre televizyon sistemi de mevcut.

  İkamet eden insanların mümkün olan en yüksek konforla ve güvenle yaşamaları için özel olarak dizayn edilen sığınak, 20 kilotonluk nükleer patlamalara bile dayanabiliyor. Bu, ABD’nin Hiroşima’ya attığı 15 kilotonluk Little Boy’un, sığınağa bir şey yapamayacağı anlamına geliyor.

 • 6 4
  Olası nükleer savaş durumunda satın alarak değerlendirebileceğiniz sığınak için üst düzey geliriniz...

  Olası nükleer savaş durumunda satın alarak değerlendirebileceğiniz sığınak için üst düzey geliriniz yoksa, yatırımlarınızı gözden geçirerek daha fazla para kazanmanız gerekebilir. Zira; lüksün, konforun ve güvenliğin tavan yaptığı bu sığına sahip olmak o kadar da kolay değil! Savaş neticesinde ABD’nin Georgia eyaletine isabet edebilecek 20 kilotonluk bir nükleer bombadan, bu sığınak aracılığıyla kurtulmanın bedeli, 17,5 milyon dolar olarak belirlenmiş.