Devremülkün tapusunu alamayanlar dikkat!

Devremülkün tapusunu alamayıp mağdur olanların izlemesi gereken yol haritası açıklandı. Eğer tapu alınamıyorsa tek yol mahkeme. Bu yolla ödenen parayı faiziyle almak mümkün.

KONUT HABERLERİ

Devremülkün tapusunu alamayanlar dikkat!
Parayı ödedikleri halde tapu alamayan okurlarım seslerini hükümetin duymasını ve sorunlarının çözümünü istiyor. Hürriyet'ten Oya Armutçu, köşesinde mağdur olanların sorunlarına yer verdi.

İşte o yazı...

Önce o okurlarımdan A.O.’nun sorusu:

“Keşke Manyas’ta Osmanlı ahşap villalarından birini almadan önce yazınızdaki bu bilgilere sahip olsaydım. Çünkü 2013’te 9 bin TL verdiğim halde hâlâ tapumu alamadım. Tapumuzu almak için ne yapabiliriz?

Biz tüketiciler sağlam adım atmadığımız için belki suçluyuz. Ancak bunların denetimi yok mu? Vatandaş ucuz tatil yaparım düşüncesiyle devremülk alıyor.

Ya tapusunu alamıyor ya da tesisin idaresinden, temizliğinden şikâyetçi oluyor ve gitmiyor. Gitmeyince yıllık en az 300-400 TL’lik aidatı ödemiyor. Yıllar sonra bakıyor ya icralık olmuş veya şirket devremülk tapusuna el koymuş.

Devremülk konusu çok ciddi bir sorun. Binlerce mağdur var. Hükümetin bu konuya el koymasını ve çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Faiziyle almak mümkün

Satış bedelinin ödenip devremülk tapusunun alınamaması halinde, tek yol mahkeme.

Tüketici sözleşmelerinde, taraflardan birinin edimini hiç veya gereği gibi ifa etmemesi (eksik ifa) durumunda ödenen miktar faizi ile birlikte talep edilebileceği gibi devremülkün tapuya tescili için taşınmazın bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesinde tapu tescil davası da açılabilir.

Bununla birlikte sözleşmede edimin ifa edilmemesi (tapunun verilmemesi) sonucu tazminat yaptırımı öngörülmüş ise belirlenen tazminat miktarı için icra takibi de başlatılabilir.

Korkuyla imzalanan sözleşme...

Sözleşmeyi korkuyla imzalamak, geçerliliğini sakatlayan bir unsurdur. Bu sakatlık sözleşmenin geçerliliğini etkiler. Türk Borçlar Kanunu’nun 37. maddesi uyarınca “Taraflardan biri, diğerinin veya üçüncü bir kişinin korkutması sonucu bir sözleşme yapmışsa, sözleşmeyle bağlı değildir.”

İptal beyanında bulunun

Arkadaşınız zehirlenmiş olabileceği korkusu ile sözleşmeyi imzaladığından ve bulunduğu tesisin ıssız bir yerde oluşu bu korkusunu haklı kılacak bir sebep olabileceğinden, olayda şartlar gerçekleştiği için Djima’nın devremülk sözleşmesiyle bağlı olmadığı ileri sürülebilir.

Korkutmaya maruz kalan taraf olan arkadaşınızın, korkunun ortadan kalkmasından sonra bir yıl içinde sözleşmeyi hükümsüz kılmak üzere karşı tarafa yani firmaya “iptal beyanında” bulunması gerekir. Aksi halde devremülk satış sözleşmesi geçerli hale gelir.''
Etiketler : tapukonutevdevremülk

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!