Dev projeye 440 bin ton inşaat demiri kullanıldı

Avrupa'nın en büyük havalimanı unvanını alacak olan 3. Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda bitecek. Çalışmalar hakkında bilgi veren İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 440 bin ton inşaat demiri kullanıldığını da belirtti.

KONUT HABERLERİ

Dev projeye 440 bin ton inşaat demiri kullanıldı
Çalışmaları tüm hızla devam eden İstanbul 3. Havalimanı'nın ikinci pisti yıl sonunda tamamlanacak. 
İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirtti. Cengiz, ikinci pistin de yıl sonunda biteceğini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet  Arslan, "Ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün sektörlerde  gecemizi gündüzümüze katıyoruz" dedi.

Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın 3. havalimanı işçileriyle bir  araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım'a  katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Projenin yapıldığı yer hakkında bilgi veren Bakan Arslan, Türkiye'nin  havacılık sektöründe son 14 yılda önemli mesafe katettiğini vurguladı.

Bakan Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önemli olan; nereden nereye geldiğinin bilinmesi ve onun taçlanma  noktası olan bataklıkta böyle bir havalimanının yapılıyor olması. Bizim  memnuniyetimiz o ki sayın Başbakanımızın önderliğinde, Cumhurbaşkanımızın  liderliğinde ülkemizin her yerini erişebilir hale getirmek adına bütün  sektörlerde gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Açtığınız yol, katettiğimiz mesafe belli, yaptığımız projeler belli.  Ama biliniz ki bunlarla yetinmeyeceğiz. Yüz bin kişilik ulaştırma ailesi olarak,  bütün sektörlerde ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacağız, bu konuda hiç kimsenin  şüphesi olmasın. Bu ülkenin geleceği için ister içeride, ister dışarıda şehit  olmayı göze alanlar nasıl ki varsa, biz de bu ülkenin mamur, imar olması,  kalkınması için ulaştırmanın her alanında gecemizi gündüzümüze katmaya devam  edeceğiz. Bu bilinçle 3. havalimanını en kısa sürede bitirmek için mesai  harcamaya devam edeceğiz."

'PROJEMİMİZİN  YÜZDE 55'İNİ BİTİRMİŞ DURUMDAYIZ'

İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz de inşaatta  gelinen son nokta hakkında bilgi verdi.

Cengiz, 400 milyon metreküp bataklığı söküp attıklarını, proje  kapsamında 40 milyon metreküp kaya dolgu yapıldığını belirterek, şunları  kaydetti:

"200 milyon metreküp dolgu ve toplam 800 milyon metreküp hafriyat  yaptık. Birinci pistimizin asfalt işlemlerini tamamlamak üzereyiz, ikinci  pistimizi de yıl sonunda bitireceğiz. Üst yapı anlamında dünyanın en büyük  terminalini yapıyoruz. Terminal kısmının kaba inşaatını bitirdiğimiz projenin  genelinde, 3 milyon metreküp beton döküp, 440 bin ton da inşaat demiri kullanmış  bulunuyoruz.  Buna ilaveten, çatı çeliğini bitirmek üzere olduğumuz ana terminal  başta olmak üzere 110 bin ton yapısal çeliğin alımını yapıp,  büyük bir kısmının  da imalat ve montajını bitirdik. Dün itibarıyla bagaj sistemi testlerine  başladık."

Dış cephe ve çatı kaplama işlerini en kısa sürede bitireceklerini  aktaran Cengiz, ince işlerin de hızlı şekilde devam ettiğini anlattı.

"Mayıs sonu itibarıyla 3,8 milyar avro kaynak aktardığımız projemizin  bugün itibarıyla yüzde 55'ini bitirmiş durumdayız." diyen Cengiz, bugün  itibarıyla 27 binin üzerinde çalışan sayısının yaz bitmeden 30 binlere çıkacağını  duyurdu.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!