Dev fiyat farkları şaşırttı!

TZOB Genel Başkanı Bayraktar "TZOB tarafından izlenen 34 üründe kasım ayında ortalama yüzde 189,15 üretici market fiyat farkı görüldü. Kuru kayısı 5, mandalina 4,7, portakal 4,4, lahana 4,3, elma ve kuru soğan 3,8, kabak ve kuru üzüm 3,6, kuru incir 3,5 kat fazlaya tüketiciye satıldı" dedi.

SEKTÖREL

Dev fiyat farkları şaşırttı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, izledikleri 34 üründe kasım ayında ortalama yüzde 189,15 üretici  market fiyat farkı görüldüğünü, kuru kayısının 5, mandalinanın 4,7, portakalın  4,4, lahananın 4,3, elma ve kuru soğanın 3,8, kabak ve kuru üzümün 3,6, kuru  incirin ise 3,5 kat fazlaya tüketiciye satıldığını belirtti.


Bayraktar, yazılı açıklamasında, kasım ayında marketlerde maydanoz,  kuru kayısı, zeytinyağı ve toz şeker fiyatında değişim görülmediğini, en fazla  fiyat düşüşünün yüzde 36,13 ile karnabaharda meydana geldiğini bildirdi. Geçen ay fiyatı düşen ürünlerin sırasıyla limon, pırasa, domates, salatalık, ıspanak,  lahana, patlıcan, iç fındık, havuç, pirinç, mandalina, tavuk eti, Antep fıstığı  olduğunu ifade eden Bayraktar, markette en fazla fiyat artışının yüzde 26,41 ile patateste görüldüğünü kaydetti.

Kasımda kuru üzüm, yeşil soğan, nohut, yumurta, kuru soğan, sivri  biber, yeşil mercimek, Mısır özü yağı, ayçiçeği yağı, kuru fasulye, elma, kabak,  marul, kırmızı mercimek, kuzu eti, dana eti, süt ve kuru incirde fiyat artışı  görüldüğüne işaret eden Bayraktar, şu bilgileri verdi:

"TZOB tarafından izlenen 34 üründe kasım ayında ortalama yüzde 189,15  fiyat farkı görüldü. Bu rakam eylülde 30 üründe yüzde 185,9, ekimde 34 üründe  yüzde 194,69 düzeyinde gerçekleşti. Kuru kayısı 5 kat, mandalina 4,7 kat, portakal 4,4 kat, lahana 4,3 kat, elma ve kuru soğan 3,8 kat, kabak ve kuru üzüm  3,6, kuru incir 3,5 kat fazlaya tüketiciye satıldı. bugün üreticide 6 lira olan  kuru kayısı markette 29 lira 90 kuruşa, 45 kuruş olan mandalina 2 lira 10 kuruşa,  45 kuruş olan portakal 2 liraya, 35 kuruş olan lahana 1 lira 50 kuruşa, 67 kuruş  olan elma 2 lira 56 kuruşa, 30 kuruş olan kuru soğan 1 lira 13 kuruşa, 70 kuruş  olan kabak 2 lira 53 kuruşa, 3 lira 50 kuruş olan kuru üzüm 12 lira 58 kuruşa, 6  lira 50 kuruş olan kuru incir 22 lira 95 kuruşa tüketiciye sunuluyor."

Şemsi Bayraktar, geçen ay üretici fiyatlarında en fazla fiyat  artışının patateste görüldüğünü, ayrıca yumurta, elma, yeşil mercimek ve nohutta  da fiyat artışları yaşandığını bildirdi. Bayraktar, "Patateste yaşanan pazarlama  sorunları sonucu fiyatların dibe vurmasıyla birlikte üreticilerimiz, ekim ayında  bir kilogram patatesini 25 kuruşa ancak satabilmişti. Kasım ayında İç Anadolu  Bölgemizde patates hasadının tamamlanmasının ardından fiyatlar 25 kuruştan 45  kuruşa çıktı. Her ne kadar fiyatlar artış göstermiş olsa da bir kilogram  patatesin üretim maliyeti 40-50 kuruştur. Üreticilerimiz maliyetine ürün satıyor.  Bu şartlar altında üretimin sürdürülmesi zordur. Patateste ekim alanlarının  daralması halinde tüm taraflar olumsuz etkilenir." değerlendirmelerinde bulundu.

Elma ve baklagillerde de üreticilerin sorunlarının dikkate alınması  gerektiğine işaret eden Bayraktar, üretimden vazgeçen üreticilerin yeniden  baklagile yönlenebilmesi için 2014 yılında kilogramda 10 kuruştan 20 kuruşa, 2016  yılında 30 kuruşa çıkarılan prim desteğinin artarak devam etmesi gerektiğini  kaydetti. Bayraktar, zeytinyağının fiyatının artmasında ise Güneydoğu Anadolu  Bölgesi'ndeki hasadın sonuna yaklaşılmasının etkili olduğunu aktardı.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, fındıkta 420 bin ton rekolte tahmini  yapılmasına rağmen söz konusu ayda fiyatların düşmeye devam ettiğine dikkati  çekerek, şöyle devam etti:

"Bu durum her zaman dile getirdiğimiz oligopol yapıyı, çok sayıda  satıcıya rağmen az sayıda alıcı gerçeğini açıkça ortaya koymaktadır. Nitekim  Rekabet Kurumu da fındık piyasasına yönelik sektör araştırması yapılmasına karar  vermiştir. Fındık piyasası tekelci piyasa şartlarına doğru gidiyor. Devlet bir an  önce olaya müdahil olmalı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) garantör olarak devreye  alınmalı, Fiskobirlik’in alım yapmasını sağlamalıdır."

Geçen yılın ocak-ekim döneminde Rusya'ya 632 milyon 484 bin 709  dolarlık yaş sebze meyve ihracatı yapılırken, bu yıl aynı dönemde uygulanan  ambargo nedeniyle bu ülkeye ancak 175 milyon 508 bin 337 dolarlık ihracat  gerçekleştirilebildiğini, yaş sebze ve meyvede kaybın 456 milyon 976 bin 372  dolar olduğunu kaydeden Bayraktar, Rusya ile ilişkilerde olumlu yönde gelişme  yaşanmasının iki ülkenin de menfaatine olacağına işaret etti.
Etiketler :

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!