Bu ilde konut alan 25 yılda kazanıyor!

Türkiye genelinde konut istatistiklerine bakıldığında Trabzon, amortisman süresiyle öne çıkıyor. Trabzon'da geri dönüş süresi Türkiye genelindeki birçok kente kıyasla daha yüksek. Bölgede ortalama bir ev fiyatı ise 266 bin TL...

KONUT HABERLERİ

Bu ilde konut alan 25 yılda kazanıyor!
Türkiye'de il, ilçe, mahalle ya da konum bazında değerleme bilgilerini saniyeler içinde görüntüleyen Endeksa, Trabzon değerleme verilerini açıkladı.

Amortisman süresi yüksek

Verilere göre, konut geri dönüş ortalama süresinin Türkiye genelindeki birçok kente kıyasla daha yüksek olduğu gözlemleniyor. Bunun ilk sebebi ise, yabancı yatırımcıların son bir yılda şehirde yapmış oldukları gayrimenkul yatırımlarındaki artışın, konut fiyatlarının yükselmesine yol açması.

Ortalama metrekare fiyatı bin 675 TL

Endeksa verilerine göre Trabzon genelindeki konutların ortalama brüt alanları 161 metrekare.  Ortalama birim fiyat 1.675 TL/metrekare  iken, ortalama konut fiyatının 266 bin TL olduğu görülüyor. endeksa.com, il genelinde konut geri dönüş süresinin ise 25 yıl olduğunu belirtiyor.

Konut tiplerine göre...

Konut tipine göre dağılıma bakıldığında Trabzon ilinde 2+1 konutların ortalama brüt alanı 111 metrekare, ortalama değerlerle metrekare fiyatı bin 450 TL, konut fiyatı 161 bin TL ve geri dönüş süresi 21 yıl iken; 3+1 konutlarda ortalama brüt alan 155 metrekare, ortalama metrekare fiyatı bin 650 TL, konut fiyatı 253 bin TL ve geri dönüş süresi 26 yıl. Trabzon’da 4+1 konutların ortalama brüt alanı ise 202 metrekare. Ortalama değerlerle 4+1’lerin metrekare fiyatı bin 925 TL, konut fiyatı 388 bin TL ve geri dönüş süresi ise 27 yıl.
 

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta
  Butik yaşamın yeni adresi: Butiq KartalButik yaşamın yeni adresi: Butiq Kartal
  Rönesans Gayrimenkul'den 240 ay vade kampanyasına destekRönesans Gayrimenkul'den 240 ay vade kampanyasına destek