Beşiktaş-Alibeyköy arası 7,5 dakika!

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının yüzde 82'si tamamlandı. Bu hat ile Beşiktaş'tan Alibeyköy'e 7,5 dakikada gidilecek. Projenin 2019'un ilk aylarında hayata geçmesi bekleniyor.

KONUT HABERLERİ

Beşiktaş-Alibeyköy arası 7,5 dakika!
Trafiği büyük ölçüde rahatlatması beklenen Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında ışık göründü. 2019'un ilk aylarında hizmete girmesi beklenen hat ile Beşiktaş'tan Mecidiyeköy'e 5,5 dakikada, Mecidiyeköy'den Alibeyköy'e 7,5 dakikada, Beşiktaş'tan Sarıyer Hacıosman'a 25.5 dakikada Mahmutbey'den Mecidiyeköy'e 26 dakikada gidilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da 8 ilçeyi birbirine bağlayacak olan Kabataş–Mecidiyeköy–Mahmutbey Metrosu’nun güzergahlarından biri olan Eyüp Alibeyköy’den metro tüneline girip, 1,5 kilometre  yürüyerek Gültepe’nin altından geçerek Kağıthane’den çıktı. 

35 milyar dolarlık işçilik

Göreve geldiğinden bu yana İstanbul’a 13,5 yılda 105 milyar lira yatırım yapıklarını ifade eden Topbaş, “Bu, 35 milyar doları sadece işçilik olarak bu şehrin ekonomisine sokmak demektir. Kaynaklar doğru kullanılmasa, yolsuzluk olsa bu paralar, bu yatırımlar olmaz. Birileri farklı konuşabilir ama biz cevap vermeye bile değer görmüyoruz.  Biz işimize bakıyoruz. Çünkü vatandaşımız yetkiyi bize verdi, güven duydu.  Bu güven duygusunu sarsmamak için özen göstermekteyiz”  diye konuştu.

Entegrasyon noktaları

Maliyeti 934,8 milyon euro ( 300 adet metro vagonu dahil) olacağı belirtilen  uzunluğu 24,5 kilometre uzunluğunda, 19 istasyonlu Kabataş-Mecidiyeköy–Mahmutbey Metro Hattı,  sözleşme aşamasındaki 18 kilometrelik ve 11 istasyonlu Mahmutbey–Halkalı– Bahçeşehir–Esenyurt Metrosuyla birlikte 43 kilometre olacak. 2019’da  hizmete girmesi planlanan hat,  Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı birbirine bağlayacak.

Tam otomatik sürücüsüz sistemle çalışacak ve saatte tek yönde 70 bin, günlük bir milyon kapasiteli hat, Kabataş İstasyonu’nda, Kabataş – Taksim Finüküleri ve Eminönü–Kabataş Tramvayı ile, Mecidiyeköy İstasyonu’nda Yenikapı–Hacıosman metrosuyla, Karadeniz Mahallesi’nde Topkapı–Sultançiftliği hattı ile, Mahmutbey İstasyonu’nda da Bağcılar (Kirazlı)–Başakşehir hattı ile entegre olacak.
İstasyonlar: Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karanı – Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yeni Mahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent- Giyimkent, Yüzyıl, Oruç Reis, Göstepe Mahallesi, Mahmutbey.

Ulaşım süreleri

Beşiktaş – Mecidiyeköy: 5,5 dakika.
Mecidiyeköy – Alibeyköy: 7,5 dakika.
Çağlayan – Gaziosmanpaşa: 13 dakika.
Beşiktaş – Sarıyer Hacıosman: 25,5 dakika.
Mahmutbey – Mecidiyeköy: 26 dakika.
Beşiktaş – Mahmutbey: 31,5 dakika.
Mahmutbey – Yenikapı: 39.5 dakika
Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman: 45 dakika
Mahmutbey – Üsküdar 48,5 dakika.
Mahmutbey – Kadıköy: 52 dakika.
Mahmutbey – Sabiha Gökçen: 95,5 dakika.
Bahçeşehir Metrosu’nun ilavesiyle,
Mahmutbey – Bahçeşehir: 21,5 dakika.
Beşiktaş – Bahçeşehir 52 dakika.
Yenikapı - Bahçeşehir: 43,5 dakika.
Halkalı – Toplu Konut – Başakşehir: 27 dakika
Taksim – Bahçeşehir: 51 dakika
Kadıköy – Bahçeşehir: 60 dakika.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!Larissa Göl Evleri satışa çıkıyor! 1.200 konut geliyor!
  Doğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktıDoğu’nun en yüksek binası ESN Twin Towers satışa çıktı
  DKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indiDKY 240 milyon liraya Kartal sahiline indi
  Strada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlantaStrada’dan kadınlara özel: 2+1 daire alana 3 taş pırlanta
  Butik yaşamın yeni adresi: Butiq KartalButik yaşamın yeni adresi: Butiq Kartal
  Rönesans Gayrimenkul'den 240 ay vade kampanyasına destekRönesans Gayrimenkul'den 240 ay vade kampanyasına destek